Jeżeli prowadzisz aktywny tryb życia, siniaki i stłuczenia z pewnością nie są Ci obce. Podczas gier zespołowych nietrudno o potknięcie i upadek, którego efektem może być bolesne stłuczenie i sina plama na ciele. Sztuki walki, akrobatyka czy gra w siatkówkę – to tylko niektóre przykłady treningów, z których możesz wrócić z obolałym ciałem.
Jednak nie tylko sport może być przyczyną stłuczeń i siniaków. Nawet wybierając się na spacer wystarczy w nieodpowiedni sposób postawić stopę i przez nieuwagę wrócić do domu ze stłuczeniem. Kant biurka lub stołu również może być przyczyną wielu siniaków (najczęściej w okolicy bioder), z którymi przychodzimy ze szkoły lub pracy.
Siniak powstaje w efekcie uszkodzenia drobnych naczyń, które znajdują się tuż pod skórą. Temu zjawisku towarzyszy również niegroźny wysięk krwi do naczyń, którego skutkiem jest ciemnogranatowa plama w postaci siniaka. Plama ta z czasem blednie w wyniku samoleczenia organizmu – przyjmuje kolor fioletowy, zielonkawy, a na końcu żółty. Następnie skóra powraca do swojego pierwotnego wyglądu.
Stłuczenie z kolei jest urazem z kategorii urazów tępych, zazwyczaj na skutek mocnego uderzenia ciała lub jego części o twardą powierzchnię. Nie powoduje on uszkodzenia ciała ani przerwania skóry. Najczęściej spotykanym objawem stłuczenia jest siniak oraz obrzęk stłuczonej partii ciała. Powstanie siniaka związane jest jednak z pewnym ryzykiem. Gdy zamiast koloru granatowego lub fioletowego przybiera ostrą, czerwoną barwę, mamy do czynienia już nie z siniakiem, lecz z krwiakiem. Warto mieć wtedy pod ręką maść na siniaki i krwiaki o właściwościach łagodzących.
Co na stłuczenia i siniaki?
Stłuczenia i siniaki to bolesne dolegliwości. Zazwyczaj nie są zagrożeniem dla ogólnego stanu zdrowia, jednak warto zadbać o komfort codziennego funkcjonowania i zadbać o szybkie zmniejszenie zarówno bólu, jak i opuchlizny po urazie. Apteki w tym celu oferują między innymi:
● maść na siniaki
● maść na stłuczenia
● żel na stłuczenia i siniaki
● spraye
● mgiełki
● kremy
● balsamy
● tabletki
Jeżeli stłuczeniu towarzyszy widoczna opuchlizna, apteki oferują różnego rodzaju kompresy i okłady chłodzące. Mogą występować w formie woreczków wypełnionych specjalnym żelem, które należy zamrozić, a następnie owinąć w ręcznik i przyłożyć w miejsce objęte opuchlizną. Taki okład powinien trwać nie dłużej niż 10 minut. Następnie woreczek można ponownie zamrozić i – jeśli to konieczne – powtórzyć czynność za kilka godzin.
Preparat na siniaki i stłuczenia – sposób działania i najważniejsze składniki
Lek na siniaki zwykle ma za zadanie przede wszystkim złagodzić ból i zminimalizować przykre efekty urazu. W tym celu stosuje się też często maść na stłuczenia i siniaki, która, dzięki zawartym w niej składnikom aktywnym, przyspiesza proces gojenia. Takimi składnikami może być na przykład wyciąg z kwiatów arniki lub nagietka, który działa kojąco na wrażliwe po urazie miejsce i wspomaga proces regeneracji. W składzie tego rodzaju maści, żeli oraz kremów bywa zawarty mentol, który znany jest z właściwości chłodzących, pomagających w zmniejszeniu obrzęku.
Innym sposobem na stłuczenia jest zimny okład, który możemy kupić w aptece lub wykonać w domu. Tego rodzaju kompres obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu dochodzi do zmniejszenia wylewu podskórnego, czyli siniaka. Jest także sposobem na zmniejszenie opuchlizny, która zazwyczaj pojawia się w efekcie stłuczenia. Zimny kompres ma także działanie uśmierzające ból pourazowy.
Z kolei lek na stłuczenia zazwyczaj jest bogaty w składniki łagodzące. Może być to ekstrakt z aloesu, ogórka lub eukaliptusa. Często w kuracji stłuczeń wykorzystuje się także zioła takie jak dziurawiec, rumianek czy rozmaryn, które posiadają właściwości kojące i przeciwbólowe. Najczęściej stosuje się je w postaci okładów lub naparów.
Siniaki i stłuczenia – komu zagrażają najczęściej?
Ze stłuczeniami i towarzyszącymi im siniakami najczęściej spotykają się sportowcy oraz osoby, które prowadzą aktywny tryb życia. Nowe wyzwania i związane z nimi dodatkowe narażenie na urazy może być przyczyną nieprzyjemnych potłuczeń. Takie osoby powinny wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni preparat na siniaki i stłuczenia, ponieważ ryzyko ich wystąpienia rośnie z każdą podejmowaną aktywnością fizyczną.
Na podobne urazy narażone są także dzieci w różnym wieku, które są bardzo energiczne i często nieostrożne. Zabawy na świeżym powietrzu i różnego rodzaju gry sprzyjają prawidłowemu rozwojowi dziecka, jednak sprzyjają również urazom i kontuzjom. Dlatego w wyposażeniu domowej apteczki powinien znaleźć się między innymi preparat lub lek na stłuczenia, dzięki którym rodzice będą mogli od razu zaradzić ewentualnemu urazowi.
Zwiń opis